Bilgi Bankası

Özel Dedektiflik Nedir?

Özel Dedektiflik; T.C. Anayasası, TCK ile insanların kişilik hakları ve özel hayatına saygılı olmak kaydıyla, suç teşkil etmeyen her türlü özel bilgiyi toplayan, derleyen, değerlendiren ve değerlendirdikten sonra konusu suç teşkil edenleri ilgili adli makamlara bildiren ve diğer bilgileri ise yapılan hukuki sözleşme çerçevesinde araştırma yapılmasını isteyen gerçek ve tüzel kişilere sunan çağdaş bir hizmet alanıdır.

Günümüzde Özel Dedektifte duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Genellikle Özel Dedektife ihtiyaç duyan kişiler nasıl bir hizmet alacağını bilmemekle beraber daha çok dizi ve filmlerden etkilenerek Özel Dedektifin her işi yapabileceği gibi olağanüstü becerilere sahip olduğunu düşünmektedir.

Özel Dedektiflik, Profesyonel Araştırmacılık, bilgi, birikim ve tecrübe gerektiren bir meslektir. Sorunlarınızı iyi analiz etmek ve çözüm önerileri sunabilmektir. Yapılacak araştırmalarda sorunun çözümüne yönelik kesin deliller elde edebilme yöntemlerini uygulayabilmektir.

Güven İçerisinde Nasıl Hizmet Alınmalıdır?

Özel Dedektife ihtiyaç duyan kişiler, öncelikle hizmet alacağı dedektifi iyi tanımalıdır. Bu bağlamda güven çok önemlidir. İnternette verilen yüzlerce dedektiflik reklam ve ilanları iyi analiz edilmelidir. Doğru ve güvenilir bir hizmet alabilmek için öncelikle, dedektifin güvenilirliği, vergi mükellefi ve herhangi bir dedektiflik derneği üyesi olup olmadığı araştırılmalıdır.

Özel Dedektifi ofisinde ziyaret edip kurumsal bir kimliğe sahip olup olmadığını incelemelidir.  İnternette araştırıldığında sahte isimlerle onlarca değişik firma adı altında internet sitesi açarak dernek üyeliği veya ticari bir firması olmadan birçok kişiyi mağdur eden çok sayıda sahte dedektiflerin olduğu bilinmektedir. Özel Dedektifler Derneği (ÖDD), dolandırıcı olarak tabir edilebilecek söz konusu dedektiflik şirketleriyle hukuki mücadelesini sürdürmektedir. Ayrıca, TBMM’de yasa tasarısı olarak bekleyen “Özel Dedektiflik Yasası’nın bir an önce yasalaşması için çalışmalarını sürdürmektedir.